Ból kolana potrafi mocno uprzykrzyć życie. Codzienne czynności, których wykonywanie do tej pory nie sprawiało nam żadnych problemów, stają się praktycznie niemożliwe do zrobienia. Ból występujący w okolicy kolan może ograniczyć czynności stawu i zdolność swobodnego poruszania. Pojawia się na skutek urazów takich jak stłuczenia, skręcenia czy zwichnięcia, ale nie zawsze. Niekiedy jest następstwem toczącej się w organizmie choroby o podłożu zapalnym, np. reumatoidalnego zapalenia stawów lub choroby zwyrodnieniowej stawów.
Bez względu na przyczynę dolegliwości trzeba jak najszybciej podjąć leczenie, aby odzyskać dawny komfort i sprawność. Poznaj skuteczne sposoby na bolące kolano, które powinny przynieść natychmiastową ulgę i ułatwić chodzenie.
Zimne okłady
Gdy wokół kolana pojawi się obrzęk i opuchlizna, pomóc mogą zimne okłady. Jest to naturalny i domowy sposób, który w dodatku nie wymaga żadnego nakładu środków – wszak lód znajdzie się w każdej zamrażarce. Na ból kolana można stosować zarówno zimny okład, jak i masaż kostką lodu. Bardzo dobrze działa także polewanie bolesnego miejsca zimną wodą z prysznica. Częstotliwość takich zabiegów zależy od stanu kolana oraz tego, jak rozległy stał się obrzęk.
Preparaty do stosowania miejscowego
Dużą skuteczność w leczeniu dolegliwości bólowych występujących w obrębie kolan wykazują leki zawierające substancje z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Dostępne są pod postacią maści, żeli lub aerozolu, takiego jak diky spray. Preparaty tego typu zawierają w swoim składzie również substancje działające wspomagająco, jak np. olejek miętowy, który po nałożeniu na skórę zapewnia chłodzący efekt. Regularne stosowanie maści i spray’ów powinno uśmierzyć ból kolana i umożliwić swobodne chodzenie, jeśli nie mamy do czynienia z poważniejszym problemem.
Leczenie farmakologiczne
W zależności od przyczyny odpowiedzialnej za bóle kolan lekarz może zalecić stosowanie produktów stworzonych na bazie składników stanowiących budulec chrząstki oraz mazi stawowej, tj. siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny. Mowa tutaj m.in. o kolagenie, cynku czy selenie. Czasem nie obejdzie się bez wdrożenia kuracji doustnymi preparatami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dzieje się tak w momencie, gdy stosowanie maści i spray’u na bolące kolano okazuje się niewystarczające. W przypadku znaczącego nasilenia objawów lekarz powinien podać lek bezpośrednio do wnętrza bolącego stawu, np. kwasu hialuronowego lub glikokortykosteroidow.
Rehabilitacja u fizjoterapeuty
W przypadku niektórych stanów konieczne jest unieruchomienie kończyny i unikanie jej nadmiernego przeciążania. Czasem jednak unikanie ruchu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ponieważ nie każdy jest specjalistą i samo-diagnozy bywają najczęściej mylne, każdy ból kolana warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Rehabilitacja to nieodłączny element leczenia bólu kolan. Regularne wykonywanie określonych czynności nie tylko niweluje przykre dolegliwości, ale w dodatku przyspiesza powrót do pełnej sprawności.
Fizykoterapia
Jednym z typów fizjoterapii jest fizykoterapia, która wykorzystuje w celach leczniczych zjawiska fizyczne takie jak pole magnetyczne, prąd elektryczny, ultradźwięki, termoterapia, laseroterapia czy krioterapia. Okazuje się, że niektóre metody mogą pomóc także na bolące kolana, dlatego warto rozważyć poddanie się tego typu zabiegom, oczywiście wcześniej konsultując ich zasadność z lekarzem lub fizjoterapeutą. Poprawa odczuwalna jest zwykle już po pierwszym zabiegu, ale jest to kwestia bardzo indywidualna.
Leczenie chirurgiczne
Jeśli postępowanie zachowawcze nie przyniesie korzyści lub nie złagodzi dolegliwości bólowych, a stan pacjenta, zamiast ulec poprawie, jeszcze się pogorszy, lekarz prawdopodobnie zaproponuje leczenie chirurgiczne. Przebieg operacji zależy od przyczyny bólu. W ramach zabiegów wykonywana jest m.in. rekonstrukcja więzadła krzyżowego czy zespolenie złamanej kości, czasem pojawia się konieczność wstawienia endoprotezy. Warto jednak pamiętać, że leczenie chirurgiczne jest ostatecznością i znajduje zastosowanie dopiero wtedy, gdy inne metody leczenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Odpowiednie obuwie
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że noszone obuwie może odgrywać istotną rolę w leczeniu bólu kolan. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy aby na pewno mamy odpowiednie buty, a jeśli nie, jak najszybciej zainwestować w wygodne, odpowiednio dopasowane do stopy obuwie, ewentualnie wkładki ortopedyczne. O radę w kwestii tego, jakie buty wybrać, można zapytać lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę.
Materiał partnera zewnętrznego