Fizjologiczna wydzielina z pochwy to coś zupełnie naturalnego. Za jej produkcję odpowiada szyjka macicy, która w ten sposób chroni narządy rodne i pomaga utrzymać naturalną florę bakteryjną okolic intymnych. Jeśli obserwujemy zmiany w wyglądzie lub zapachu śluzu, możemy mieć do czynienia z upławami, które są pierwszym sygnałem infekcji intymnej. Nie należy ich bagatelizować, gdyż nieleczone mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
Jak odróżnić naturalny śluz od upławów?
Każda kobieta obserwuje na swojej bieliźnie ślady śluzu, którego ilość zmniejsza się lub zwiększa w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, a także wieku. Prawidłowa wydzielina z dróg rodnych jest bezwonna, przejrzysta, mleczna lub biała. W pierwszej fazie cyklu można zaobserwować zmniejszoną ilość śluzu, którą większość kobiet odczuwa jako suchość pochwy. W drugiej fazie (około owulacyjnej) na bieliźnie widać obfity śluz przypominający białko kurzego jaja. Jest przezroczysty i kleisty. W trzeciej fazie cyklu wydzielina gęstnieje i staje się mniej przejrzysta. Czwarta faza to miesiączka, podczas, której śluz też jest wydzielany.
Upławy najczęściej spowodowane są zakażeniem bakteryjnym. Jest to zwykle rezultat zaburzenia naturalnej równowagi bakteryjnej w środowisku pochwy. Objawem zapalenia bakteryjnego są upławy o żółtym lub mlecznym zabarwieniu i nieprzyjemnym, rybim zapachu. Pojawia się też świąd i pieczenie sromu. Szybkie rozpoznanie choroby i skuteczne leczenie pod okiem ginekologa daje duże szanse na pełne wyzdrowienie, jednak terapii powinien poddać się również partner pacjentki. W innym wypadku zakażenie będzie powracać po kontaktach seksualnych. Nieleczone zakażenie bakteryjne może skutkować nawracającym zapaleniem pochwy, błony śluzowej macicy, jajników, a w czasie ciąży – poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Upławy może również wywołać pierwotniak zwany rzęsistkiem pochwowym. Do zakażenia zwykle dochodzi podczas stosunku płciowego, chociaż możliwe jest ono również przez wspólne używanie ręczników lub przyborów do mycia, np. gąbki. Siedliskiem rzęsistka może być także woda w basenie lub publiczne sanitariaty. Przy zakażeniu pojawiają się pieniste upławy o szarawej lub żółtozielonej barwie oraz bardzo intensywnym, nieprzyjemnym zapachu. Występuje również świąd oraz pieczenie warg sromowych. Podczas stosunków płciowych kobiety zarażone rzęsistkowicą odczuwają silny ból.
Upławy mogą być wywołane przez grzybicę pochwy, zwaną również drożdżycą. Do zakażenia zwykle dochodzi drogą płciową, ale siedliskiem grzybów, podobnie jak w przypadku rzęsistka, mogą być przybory higieniczne. Pierwszym objawem grzybicy jest silne swędzenie i ból pochwy oraz warg sromowych. Występują też gęste, kremowe, grudkowate, upławy o zapachu przypominającym drożdże. Niedoleczona grzybica ma tendencje do częstego nawracania.
Profilaktyka i leczenie upławów
W profilaktyce infekcji intymnych, a także po leczeniu farmakologicznym zaleca się stosowanie probiotyków ginekologicznych, takich jak Lactovaginal, który pomaga utrzymać prawidłową florę bakteryjną okolic intymnych. Więcej na jego temat znaleźć można na stronie lactovaginal.pl.
Nieleczone infekcje intymne mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety i prowadzić do bardzo poważnych powikłań, m.in. uszkodzeń jajników, jajowodów oraz macicy, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Jeśli tylko zaobserwujmy jakiekolwiek zmiany zapachu lub konsystencji wydzieliny z dróg rodnych, musimy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologii.
Materiał partnera zewnętrznego