Osteoporoza związana z menopauzą – co jest przyczyną i jak jej zapobiegać

0
1581
Kobieta po 50 roku życia
Szacuje się, że na całym świecie choroba ta dotyczy 1/3 populacji w wieku 50-60 lat oraz ponad 50% osób po 80 roku życia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Osteoporoza jest chorobą kości polegającą na zmniejszeniu ich masy i osłabieniu struktury, co zwiększa ryzyko nagłych i nieoczekiwanych uszkodzeń. Szacuje się, że na całym świecie choroba ta dotyczy 1/3 populacji w wieku 50-60 lat oraz ponad 50% osób po 80 roku życia1. Częstość występowania osteoporozy zależy nie tylko od wieku, ale również od płci – 80% chorych to kobiety, a jedynie 20% stanowią mężczyźni. Szczególnie często choroba ta występuje u kobiet w wieku postmenopauzalnym.

Osteoporoza jest chorobą znacznie obniżającą jakość życia i uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Częste bóle pleców, również w trakcie snu, trudności w podnoszeniu przedmiotów, uczucie osłabienia czy strach przed upadkiem i złamaniem kości to codzienność osób cierpiących na osteoporozę2. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, dlaczego kobiety są bardziej narażone na rozwój tej choroby oraz co zrobić, by zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Patogeneza osteoporozy postmenopauzalnej

Kość jest tkanką aktywną metabolicznie, poddawaną ciągłym procesom przebudowy.
W procesie tym uczestniczą komórki kościogubne (osteoklasty) oraz kościotwórcze (osteoblasty). Osteoklasty rozkładają strukturę kości, powodując powstawanie w niej jamek, natomiast osteoblasty tworzą macierz kostną wypełniającą powstające luki. Aby kości mogły zachowywać prawidłową strukturę i funkcje, procesy rozkładające tkankę kostną muszą być równoważone przez jej syntezę. Cały proces przebudowy kości uzależniony jest od działania wielu hormonów jak parathormon, kalcytonina czy estrogeny. W trakcie menopauzy dochodzi do nagłego spadku estrogenów, tym samym zaburzając procesy przebudowy kości, przez co dochodzi do przewagi rozkładu tkanki kostnej nad syntezą i spadku masy kości. Co więcej, spadek estrogenów wiąże się również ze zmniejszeniem wchłaniania wapnia w jelicie, zwiększenia jego wydalania wraz z moczem i wzrostem uwalniania tego pierwiastka z kości1,3.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Osteoporoza jest chorobą, której można uniknąć, ściśle stosując się do zaleceń związanych z dietą oraz ćwiczeniami. Kluczową rolę w zachowaniu struktury oraz zapobieganiu utraty masy kostnej odgrywa prawidłowa dieta. Ważne jest nie tylko dostarczanie odpowiednich ilości kalorii czy białka, ale także zaspokajanie zapotrzebowania organizmu na wapń oraz witaminę D. Badania wskazują, że kombinowana suplementacja wapnia oraz witaminy D zmniejsza ryzyko występowania złamań4. Naturalnym źródłem wapnia są przetwory mleczne oraz zielone warzywa. Jednak, aby mieć pewność, że dostarczamy odpowiednich ilości wapnia, w codziennej diecie warto sięgnąć po suplementy zawierające ten pierwiastek w połączeniu z witaminą D. Niektóre z suplementów, jak OsteoMax D3+K2 w swoim składzie, oprócz dużej ilości wapnia i witaminy D, mają również witaminę K — ważną w metabolizmie kości i pełniącą potencjalną funkcję w zapobieganiu osteoporozie5. Więcej informacji o tym, jak suplementować swój organizm znajdziesz na https://www.apteczkadomowa.pl/.

Oprócz właściwej diety w zapobieganiu osteoporozie ważną rolę odgrywają również ćwiczenia wzmacniające kości. Wykonywać je należy przez co najmniej 30 minut, 3 razy w tygodniu. Wśród ćwiczeń powinny znaleźć się ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia izometryczne (wzmacniające mięśnie) oraz ćwiczenia izotoniczne (rytmiczne wydłużanie i kurczenie mięśni). Pozwalając one na poprawę ruchliwości czy postury, a także zwiększają gęstość kości6.

  1. Ji, M.-X. & Yu, Q. Primary osteoporosis in postmenopausal women. Chronic Dis. Transl. Med. 1, 9–13 (2015).
  2. Kokoszka, J. & Maślanka, M. Ocena aktywności fizycznej i jakości życia osób z osteoporozą. Przegląd Med. Uniw. Rzesz. Rzesz. 1, 55–63 (2009).
  3. Janiszewska M., Kulik T., Dziedzic M., Żołnierczuk-Kieliszek D., B. A. & Agnieszka Barańska. Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej. Probl Hig Epidemiol 96, 106–114 (2015).
  4. Larsen, E. R., Mosekilde, L. & Foldspang, A. Vitamin D and Calcium Supplementation Prevents Osteoporotic Fractures in Elderly Community Dwelling Residents: A Pragmatic Population-Based 3-Year Intervention Study. J. Bone Miner. Res. 19, 370–378 (2003).
  5. Iwamoto, J., Takeda, T. & Sato, Y. Effects of vitamin K2 on osteoporosis. Curr. Pharm. Des. 10, 2557–76 (2004).
  6. Zaheer, S. & LeBoff, M. S. Osteoporosis: Prevention and Treatment. Endotext (MDText.com, Inc., 2000). Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279073/

Materiał partnera zewnętrznego