Pajączki a żylaki – jak je odróżnić? Nieinwazyjne sposoby na żylaki

0
577
Pajączki naczyniowe. Teleangiektazje. Choroby skóry.
Główną różnicą pomiędzy pajączkami a żylakami jest ich morfologia oraz pochodzenie | fot.: materiał partnera

Popękane naczynka pojawiające się na nogach potocznie nazywane są pajączkami. Jest to problem natury estetycznej, który wiele osób utożsamia z żylakami. Nie jest to jednak to samo, ponieważ pajączki i żylaki nieco się od siebie różnią, pomimo tego, że mają też sporo cech wspólnych. W tym artykule przedstawimy najważniejsze różnice.

Pajączki a żylaki – różnice

Główną różnicą pomiędzy pajączkami a żylakami jest ich morfologia oraz pochodzenie. Widoczne są także różnice w wyglądzie; żylaki są większe od pajączków, ponieważ dotyczą większych naczyń krwionośnych – żył. W przypadku pajączków zmiany związane są z naczyniami włosowatymi. Już samo to wyjaśnia nam, że inna jest też geneza powstania jednych i drugich.

Pajączki na nogach pojawiają się w wyniku osłabienia naczyń włosowatych, ich poszerzania oraz pękania. Żylaki powstają natomiast w przypadku nadmiernego rozszerzenia żył, które wynika z niewydolności pracy zastawek. Może to być następstwem zbyt małej aktywności fizycznej, z czym wiąże się osłabienie mięśni.  Pomimo różnego pochodzenia, pojawienie się pajączków i żylaków jest ze sobą powiązane. Zazwyczaj to pajączki możemy zaobserwować jako pierwsze i są one oznaką, że w układzie żylnym pojawiły się pewne nieprawidłowości. To właśnie pajączki mogą być jedną z pierwszych zapowiedzi pojawienia się żylaków w późniejszym okresie[1].

Nieinwazyjne sposoby na żylaki

Pojawienie się pajączków i żylaków powinno budzić niepokój i warto starać się objawy złagodzić.  Wśród domowych sposobów zapobiegających rozwojowi żylaków wyróżniamy:

  • zdrową dietę,
  • regularną aktywność fizyczną,
  • masaże nóg,
  • unikanie gorących kąpieli.

Jedną z dróg łagodzenia objawów żylaków są środki farmakologiczne. Dużym powodzeniem cieszy się lek Lioton 1000 zawierający heparynę, czyli substancję o działaniu przeciwzakrzepowym. Dodatkowo heparyna sprzyja zmniejszaniu obrzęków. Chłodzące działanie żelu zapewnia przyjemne ukojenie i zwiększa komfort nóg. 

Zioła na żylaki

Pomocne mogą okazać się także zioła wykazujące zdolność wzmacniania naczyń włosowatych i uszczelniania naczynek. W terapii i profilaktyce żylaków warto uwzględnić:

  • koszyczek arniki,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • liść oczaru,
  • kwiat nagietka.

Osoby z uwarunkowaniami genetycznymi do żylaków, powinny postawić na profilaktykę jeszcze zanim pojawią się objawy. Ważne jest dbanie o siebie, a więc stosowanie zdrowej diety bogatej w składniki odżywcze oraz zażywanie odpowiedniej dawki ruchu. Aktywność fizyczna pełni dużą rolę w zapobieganiu pajączkom i żylakom, ponieważ wpływa korzystnie na procesy krążenia i redukuje ryzyko rozszerzania naczyń[2].

W walce z żylakami i pajączkami ważne jest przede wszystkim odpowiednio szybkie reagowanie. Domowe sposoby mogą wykazać dużą skuteczność, jeżeli zaczniemy działać jak tylko pojawią się pierwsze objawy. Stawiając na zdrowy tryb życia, w dużym stopniu zmniejszamy możliwość pojawienia się żylaków. Jeżeli jednak doznamy uczucia ciężkości nóg i pojawią się obrzęki, nie powinniśmy lekceważyć objawów i jak najszybciej postawić na profilaktykę.

Rekomendacje:

[1] Krasowski G., Tarara K., Jagoda P., Kwarantanna a przewlekła choroba żylna? Od pajączka do owrzodzenia, Leczenie Ran. 2020, Issue 2, 59-68.

[2] N. K. Tepper, P. A. Marchbanks, K. M. Curtis, Superficial venous disease and combined hormonal contraceptives: a systematic review. Contraception. 2016; 94(3), s. 275–279.

Materiał partnera