Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u osób Ci bliskich zaburzenia snu, powinieneś zainteresować się polisomnografią. O tym, czym jest polisomnografia, oraz kiedy się ją stosuje, przeczytasz w tym poradniku!
Co to jest polisomnografia
Jest to badanie snu, które umożliwia wykrycie zaburzeń snu u danego pacjenta. Głównie chodzi o bezdech senny. Innymi wskazaniami do wykonania badania jest np. padaczka. Polisomnografia pozwala również:
- ocenić stadia snu,
- sprawdzić poziom tlenu we krwi,
- sprawdzić czynność serca,
oraz reakcje fizjologiczne organizmu na bezdechy.
Zaburzenia oddychania oraz przepływu powietrza podczas snu najczęstszym powodem wykonania polisomnografii
Najczęściej wykonuje się to badanie u osób, które cierpią na zaburzenia związane z oddychaniem podczas snu, które najczęściej zaś powiązane są z chrapaniem. To nie jedyna reguła kiedy osoba chora powinna zainteresować się polisomnografią. Jeżeli podczas snu cierpisz również na:
- problemy z wybudzeniem,
- męczy Cię niespokojny sen,
- cierpisz na bezsenność,
To polisomnografia jest badaniem dla Ciebie.
Z kolei jeżeli za dnia cierpisz na:
- poranne bóle głowy,
- męczy Cię senność w ciągu dnia,
- jesteś zmęczony pomimo przespanej nocy
również wtedy polisomnografia jest badaniem dla Ciebie.
Jak się przygotować do badania
Badanie to jest całonocne i odbywa się zazwyczaj w szpitalu lub innym ośrodku, który jest odpowiednio do niego przystosowany. Osoba wybierająca się na badanie powinna zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy osobiste, w tym piżamę, która najlepiej, aby była rozpinana z uwagi na elektrody i czujniki, które zostaną przyklejone do ciała. Dzięki temu, że piżama będzie rozpinana, umieszczenie elektrod i czujników będzie wygodniejsze.
W dniu badania lepiej jest zrezygnować z wypicia kawy, herbaty, oraz napojów zawierających kofeinę, alkohol, teinę, lub jakiekolwiek inne substancje pobudzające. Mogą one po prostu niekorzystnie wpłynąć na zaśnięcie pacjenta.
Pomimo tego, że badanie jest całonocne i zaczyna się wieczorem, pacjent może zostać poproszony przez lekarza o wstawienie się do szpitala, bądź ośrodka już późnym popołudniem z uwagi na odpowiednie przygotowanie do badania (wypełnienie ankiet, wywiad lekarski, zamontowanie czujników itp.).
Z czego składa się badanie
Na polisomnografię składają się cztery podstawowe badania, w które wliczają się:
- elektroencefalografia (EEG) – na głowie pacjenta umieszcza się elektrody, które mają za zadanie wykonanie oceny bioelektrycznej czynności mózgu;
- elektrokardiografia (EKG) – na klatce piersiowej pacjenta umieszcza się specjalne elektrody, które mają na celu ocenę aktywności elektrycznej serca;
- elektrookulografia (EOG) – specjalne elektrody umieszcza się przy oczach pacjenta i mają one na celu zbadanie zmian prądów czynnościowych, które powstają podczas ruchów gałki ocznej oraz po działaniu błysków świetlnych;
- elektromiografia (EMG) – na ciele pacjenta umieszcza się specjalne elektrody, które mają za zadanie ocenę funkcji mięśni i nerwów.
Aby badanie polisomnograficzne się udało i mogło być wiarygodne, musi trwać minimum 6 godzin.
Poza czterema podstawowymi badaniami, które są opisane wyżej, przy ustach pacjenta umieszcza się mikrofon, czujnik temperatury oraz przepływu powietrza. Przy kostce umieszcza się specjalny czujnik ruchów kończyn, natomiast na palcu ręki pulsoksymetr. Na brzuchu i klatce piersiowej umieszcza się również tzw. pasy oddechowe, które mają za zadanie rejestracje ruchów tych części ciała.
Wszystkie czujniki i elektrody należy zamontować w taki sposób, aby nie krępowały one ruchów. Pacjent w ciągu badania może wstać i iść np. do toalety, ponieważ elektrody można w łatwy sposób odłączyć od aparatury.
W pokoju, w którym odbywa się badanie snu, znajduje się również kamera. Ustawiona jest ona najczęściej w rogu pomieszczenia. Wszystkie dane przesyłane są do komputera. Oczywiście podczas badania pacjent nie jest pozostawiony sam sobie, i czuwa nad nim przez całą noc osoba przeszkolona w zakresie medycyny snu. Osoba ta powinna znajdować się w sąsiednim pokoju. Poza czuwaniem nad przebiegiem badania, osoba ta ma za zadanie również poprawić położenie czujników czy elektrod, jeżeli np. zmienią one swoje położenie podczas snu.
Czy badanie można wykonać samemu
Polisomnografię wykonuje najczęściej wtedy, gdy pacjent ma problemy ze snem, lub kiedy pacjent ubiega się o refundację odnośnie maski CPAP — wtedy to badanie jest niezbędne. Lekarz może wtedy zlecić także tzw. poligrafię snu, czyli uproszczoną wersję polisomnografii, którą zaś można wykonać samemu w domu. Badanie to nie obejmuje EEG, czyli elektroencefalografii, EOG, czyli elektrookulografii, oraz napięcia mięśni. Z racji tego, badanie to nie jest aż tak dokładne jak polisomnografia, jednak jego wyniki mogą wystarczyć do postawienia diagnozy przez lekarza.
Objawy obturacyjnego bezdechu sennego — sprawdź, czy ich nie masz
Do typowych objawów OBS zalicza się:
- głośne chrapanie z zaburzeniami oddychania w czasie snu,
- częste wybudzenia się ze snu,
- duszenie i dławienie się w czasie snu,
- potliwość w czasie snu,
- niespokojny sen,
- kołatanie serca w czasie snu,
- impotencja lub osłabione libido,
- częste oddawanie moczu podczas snu,
- i inne.
Pamiętaj, że OBS nie wolno lekceważyć, gdyż jest to poważne schorzenie, które może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne! Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u bliskiej Ci osoby wyżej wymienione objawy z naciskiem na głośne chrapanie i zaburzenia oddychania w czasie snu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Podsumowanie
Zdrowy sen jest lekiem na wiele problemów. Jeżeli cierpisz na objawy mogące wskazywać na OBS lub inne podobne schorzenia, udaj się do swojego lekarza i poproś o badanie, jakim jest polisomnografia. Może to rozwiązać Twoje problemy i dzięki temu badaniu dowiesz się, na jakie dolegliwości cierpisz.
Jeżeli interesuje Cię polisomnografia, w sieci znajduje się np. lista pracowni snu, gdzie można wykonać badanie. Dzięki temu łatwiej znajdziesz odpowiednią dla siebie pracownię i wykonasz badanie szybciej. Nie zwlekaj i działaj już teraz!
Materiał partnera