Koniec roku już niedługo, a co się z tym wiąże – nowe postanowienia noworoczne, w których zdecydowanie króluje chęć zrzucenia paru kilogramów, ograniczenie słodyczy i niekwestionowany król, czyli rzucenie palenia, które jest równocześnie jednym z trudniejszych zadań, któremu co roku tysiące ludzi stara się sprostać. Bardzo często okazuje się, że same chęci nie wystarczają, a nałóg jest zbyt silny i mimo głębokiego postanowienia ponownie sięgamy po papierosa, a chęć rzucenia palenia przerzucamy na następny rok. Niestety takie działanie może powtarzać się nie raz, a kilka razy z rzędu. Co za tym idzie? Nałóg nadal wraca, mimo początkowych zapewnień o jego rzuceniu. Tak więc, jak skutecznie rzucić palenie i nie zwlekać z tym z roku na rok?
Dlaczego warto rzucić palenie?
Korzyści zdrowotnych jest ogrom, z resztą każdy wie, że palenie szkodzi zdrowiu – jest to napisane na każdym opakowaniu. Rzucenie palenia minimalizuje ryzyko nie tylko chorób płuc, ale także krtani, jamy ustnej, układu krążenia czy nawet problemów z płodnością. Widać więc, że konsekwencje zdrowotne u palaczy są naprawdę ogromne, a palenie nie tylko szkodzi zdrowiu, ale także może zagrażać życiu. Natomiast efekty odstawienia nikotyny widać już po kilku godzinach, kiedy serce powraca do właściwego dla siebie rytmu.
Popularne metody na rzucenie palenia
Na rzucanie palenia jest naprawdę wiele sposobów. Możemy, choć nie musimy, stosować wszelakie pomoce farmakologiczne. Jeżeli uważamy, że bez farmakologii się nam nie uda i zastanawiamy się, co znajdziemy w aptekach wspomagającego rzucanie palenia – poniżej znajduje się na to odpowiedź.
Rzucenie bez farmakologii
Jako iż, palenie jest uzależnieniem, które działa przede wszystkim na psychikę, a więc jeżeli chcemy rzucić palenie bez żadnych wspomagaczy, to naprawdę wiele zależy od naszej silnej woli. Najbardziej efektywne okazuje się całkowite odstawienie papierosów od razu. Nie od jutra, nie początkowo jeden papieros mniej, nie paczka mniej, a rezygnacja z papierosów w ogóle. Początkowo może być to niewykonalne, a przynajmniej się takie wydawać – jak w jednej chwili zrezygnować z czegoś, co stanowi rutynę? A dodatkowo rzucanie palenia łączy się często niekiedy z dyskomfortem nie tylko psychicznym, a także fizycznym. Dlatego, tak jak zostało wspomniane na początku jest to metoda jedynie dla osób o mocnej woli. Dobrym sposobem jest znalezienie alternatywy dla papierosa. Bardzo często sięga się po gumy do żucia, landrynki bądź słonecznik.
Farmakologiczne pomoce przy rzucaniu palenia
Sięganie po nie to nie jest powód do wstydu czy przegranej. Niestety, bardzo często sama siła woli i chęć pokonania nałogu – nie wystarcza. W takich chwilach przede wszystkim nie można się poddawać. Warto dać sobie pomóc przy pomocy sprawdzonych i skutecznych metod. Nieoceniona w tym przypadku okazać się może apteka online dysponująca szerokim wachlarzem pomocy farmakologicznych, w tym doskonale rozpoznanymi już tabletkami na rzucanie palenia. Oczywiście stosowanie takich tabletek również nie jest pozbawione efektów ubocznych związanych zarówno ze stosowaniem farmakologii, jak i samym rzucaniem palenia. Mimo wszystko zdecydowanie ułatwia jak i przyspiesza cały proces. Najefektywniejsze są tabletki z cytyzyną, która przez podobne do nikotyny działanie na mózg – stopniowo ją zastępuje. Inną, równie skuteczną opcją są tabletki do ssania bądź gumy do żucia. Aby kuracja przyniosła określone rezultaty, warto dostosować tabletki do indywidualnej częstotliwości palenia. Jeżeli palimy 20 papierosów dziennie, nie sięgajmy po preparaty dla palących powyżej 20. Idealna opcja dla osób, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą sięgnąć po tabletki są także plastry – bardzo prosta forma różniąca się jedynie sposobem stosowania. Świetną opcją są także areozole, stworzone dla tych, którzy posiadają nawyk sięgania po papierosa.
Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?
Bardzo częstym argumentem do nierzucania palenia jest obawa przed przybraniem masy. Aby nie przytyć należy pamiętać, by nie zastąpić papierosa jedzeniem, ale także zwracać uwagę na regularność i ilość posiłków. Polecane jest 4 bądź 5 posiłków co około 3-4 godziny. Dzięki temu metabolizm przyspieszy i nie przytyjemy.
OLI