Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne, nie tylko w kwestii dobrego samopoczucia i zgrabnego wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia. Wszystkie pokarmy, które przyjmujemy, w określony sposób wpływają na pracę naszego organizmu i decydują o funkcji narządów – serca, wątroby, nerek, a przede wszystkim żołądka i jelit. Zdarza się, że niektóre z nich powodują u nas objawy takie jak niestrawność, wzdęcia lub bóle brzucha, które mogą świadczyć o nieprawidłowej diecie. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne dobieranie posiłków, które służą naszemu zdrowiu.
Po pierwsze – warzywa i owoce
Warzywa i owoce to niezastąpione, naturalne źródła wielu witamin i minerałów, dlatego planując swoje codziennie posiłki, nie można o nich zapominać. Światowa organizacja zdrowia (WHO) zaleca spożywanie minimum 400 g surowych owoców i warzyw dziennie, czyli około 5 porcji, w których owoce stanowią 2/5. Warzywa takie jak brukselka, brokuły czy awokado warto na stałe wprowadzić do swojej diety, ponieważ zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga wypróżnianie i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zaparć. Podobnie jest w przypadku suszonych owoców, np. śliwek, moreli i jabłek, które dodatkowo są znakomitą alternatywą dla wysokokalorycznych słodyczy. Ponadto warzywa i owoce stanowią świetną pożywkę dla zasiedlającej jelita mikroflory jelitowej, której zaburzone funkcjonowanie może być przyczyną biegunek, zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmów.
Zredukuj tłuste potrawy
W idealnym schemacie posiłki powinny być zbilansowane odpowiednio pod osobiste zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Jednak nie potrzeba dokładnych wyliczeń, aby wiedzieć, że za duża ilość tłustych i ciężkostrawnych potraw przekłada się negatywnie na funkcje układu pokarmowego. Bardzo często posiłki bogate w tłuszcze powodują niestrawność, uczucie ciężkości, a nawet ból brzucha u dziecka czy dorosłych. Takie objawy są spowodowane utrudnionym trawieniem i zaleganiem pokarmu w obrębie żołądka. Dieta oparta na posiłkach smażonych na głębokim tłuszczu oraz daniach typu fast food jest bardzo dużym obciążeniem dla układu trawiennego i powinna być radykalnie wykluczona u osób z chorobami żołądka i jelit.
Ogranicz gazowane napoje
Wzdęcia to jeden z głównych problemów dotyczących układu pokarmowego. Bywają bolesne, powiększają obwód brzucha i sprawiają przez to spory dyskomfort. Jeżeli chcemy pozbyć się wzdęć, trzeba ograniczyć spożywanie gazowanych napojów, w których zawarte pęcherzyki powietrza połykane są razem z napojem, trafiając do układu pokarmowego i wzmagając wzdęcia. Dodatkowo, aby pozbyć się wzdęć, posiłki należy spożywać bez pośpiechu i ograniczyć ilość roślin strączkowych w diecie.
Duża ilość wody, mniej kawy i herbaty
Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa dobrej pracy układu pokarmowego, dlatego zaleca się, aby dziennie wypijać minimum 2 litry wody, najlepiej niegazowanej. Błona śluzowa, która pokrywa jelita, wymaga odpowiedniego uwodnienia, aby móc pełnić podstawową funkcję wchłaniania pokarmów. Dodatkowo woda istotnie wpływa na zwiększenie ilości wypróżnień w ciągu dnia, nasilając pęcznienie mas pokarmowych, które z łatwością są przesuwane do dalszych odcinków. Ponadto bardzo ważne jest zmniejszenie ilości wypijanych w ciągu dnia porcji kawy i herbaty, które działają odwadniająco i mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit.
Postaw na produkty pełnoziarniste
Biały chleb, bułki i mąka pszenna to podstawowe źródła niepotrzebnych węglowodanów, które niewykorzystane przyczyniają się do gromadzenia nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Warto zastąpić je w codziennej diecie zdrowszymi, pełnoziarnistymi odpowiednikami np. żytnim pieczywem, zbożowymi waflami, mąką z pełnego przemiału. Oprócz tego do posiłków warto dodać otręby, płatki owsiane i orzechy, które bogate w błonnik zapewnią lepszą perystaltykę i komfort naszym jelitom.
Materiał partnera zewnętrznego