Przebarwienia na zębach – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

0
805
uśmiechnięta piękna kobieta
Tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej, uczymy się już od dziecka. I trzeba przyznać, że w kwestii tej absolutnie nie ma przesady | fot.: stock.adobe.com

Każdy, kto dba o swój wygląd, dobrze wie, jak dużą rolę potrafi w nim odegrać piękny uśmiech. Tymczasem niejedna osoba boryka się z przebarwieniami na zębach, które potrafią niekorzystnie wpływać na jej atrakcyjność i samoocenę. Ponadto, zwykła pielęgnacja jamy ustnej może okazać się niewystarczająca do poradzenia sobie z tym problemem. Skąd właściwie biorą się wspomniane, nieestetyczne zmiany? Oraz co możemy zrobić, aby nadać zębom piękny, biały kolor?

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień na zębach?

Tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej, uczymy się już od dziecka. I trzeba przyznać, że w kwestii tej absolutnie nie ma przesady. Zaniedbania w tym zakresie – niewłaściwe czy niesystematyczne szczotkowanie zębów, rezygnacja z używania nici dentystycznej czy zaniechanie wizyt kontrolnych u stomatologa – potrafią prowadzić do poważnych, a także bolesnych i kosztownych problemów. Dlatego warto zadbać o zęby chociażby ze względów zdrowotnych. Z drugiej strony, wiele osób dbających o zęby ma na uwadze ich aspekt estetyczny. Śnieżnobiały uśmiech potrafi stać się wizytówką danej osoby – podkreślać jej atrakcyjność i budować pewność siebie. Tymczasem żółte przebarwienia na zębach nierzadko okazują się wstydliwą przypadłością, osobistym powodem niskiej samooceny czy trudności w kontaktach z innymi ludźmi – czy to na płaszczyźnie zawodowej, czy też prywatnej.

Jakie są zatem źródła niechcianych, nieestetycznych zmian w wyglądzie uzębienia? Warto zacząć od tego, co w ogóle decyduje o jego naturalnym kolorze. Konkretnie odpowiadają za to dwie tkanki: zewnętrzna, ochronna część zębów, czyli szkliwo, oraz wewnętrzna, przeświecająca przez warstwę wierzchnią, zwana zębiną. U różnych osób pierwsza tkanka bywa mniej lub bardziej transparentna, natomiast druga – naturalnie mniej lub bardziej żółta. Oznacza to, że przyczyną ciemniejszej barwy zębów mogą okazać się uwarunkowania genetyczne. W takim przypadku zdecydowanie trudniej nadać im bielszy kolor, zwłaszcza bez zasięgania pomocy u specjalisty oraz zastosowania profesjonalnych rozwiązań i środków wybielających. Pamiętajmy też, że zęby żółkną wraz z upływem czasu i jest to naturalny proces. Dzieje się tak na skutek powolnego starzenia i zużywania się szkliwa, przez co traci ono swój biały kolor. Niemniej warto zaznaczyć, że postrzeganie barw, także jeśli chodzi o uzębienie, jest zależne od dodatkowych czynników – np. światła, naszego ubioru i makijażu czy nawet wzroku u danych osób.

Z drugiej strony, powodów występowania przebarwień na zębach jest znacznie więcej. A w dodatku – często sami za nie odpowiadamy. Na pewno jednym z nich jest już wspomniana wcześniej niewłaściwa, nieregularna higiena jamy ustnej (np. niedokładnie usuwany kamień nazębny też ma tendencję do zabarwiania się na żółto). Oprócz tego, zdecydowanym wrogiem śnieżnobiałego uśmiechu jest palenie wyrobów tytoniowych. Zęby poddawane działaniu dymu papierosowego bardzo szybko i w łatwy sposób zmieniają barwę. Co więcej, utrzymujący się nałóg i brak podjęcia odpowiednich kroków nierzadko prowadzi do tego, że zmiany w dalszej kolejności przyjmują brunatny, a nawet czarny kolor. Ale istnieją też inne działania, które mogą stać się przyczyną opisywanych przebarwień. Mowa choćby o urazach zębów, niewłaściwie wykonanym leczeniu kanałowym czy też przyjmowaniu niektórych leków. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków z grupy tetracyklin, ale również środków antydepresyjnych, przeciwhistaminowych czy stosowanych na nadciśnienie. Osobną kwestią jest też nasza codzienna dieta. Na ciemnienie uzębienia wpływa m.in. częste picie kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych, a także spożywanie w większych ilościach owoców cytrusowych, jagód, wiśni, borówek czy słodyczy, buraków lub przyprawy curry.

Jak sobie radzić z żółtymi przebarwieniami na zębach?

Na drodze do bielszego uśmiechu z pewnością jednym z istotniejszych kroków stanie się poprawa dotychczasowych nawyków. A więc z jednej strony systematyczniejsza, dokładniejsza higiena jamy ustnej, z drugiej zaś – umiar w spożywaniu pewnych produktów spożywczych czy pozbycie się nałogów. Oprócz tego, pomocne mogą okazać się dostępne na rynku specjalne pasty do zębów, paski wybielające lub inne środki, np. dostępne w aptekach i zawierające delikatne wybielacze. Żel na bazie nadtlenku karbamidu bywa nierzadko skuteczny w przypadku przebarwień wywołanych przez częste picie kawy.

Istnieją również tradycyjne, domowe metody na lekkie przebarwienia. I tak na przykład, wciąż popularne pod tym względem pozostaje szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną. Często wspomina się o tym, że truskawki czy kwas zawarty w soku z cytryny wykazuje działanie wybielające. Wiele osób sięga też po konkretne produkty spożywcze choćby ze względu na ich działanie wywołujące produkcję większej ilości śliny, mającej przecież właściwości czyszczące. Mowa tu m.in. o jabłkach, gruszach, selerze, czy marchwi. Z uwagi na higienę jamy ustnej i estetykę zębów dobrym rozwiązaniem może się okazać sięganie po odpowiednią gumę do żucia bez cukru.

Gdy jednak łatwo dostępne produkty lub domowe sposoby okażą się niewystarczające, możemy udać się do gabinetu stomatologicznego na profesjonalne wybielanie zębów. Co prawda, rozwiązania takie jak metoda nakładkowa, zabieg laserowy czy użycie lampy Beyond potrafi wiązać się z niemałymi kosztami. Z drugiej strony są to skuteczniejsze i co ważne – bezpieczniejsze sposoby na bielsze zęby, niż samodzielne działania w tym zakresie.

Bez względu jednak na to, po które możliwości sięgniemy, nie powinniśmy przesadzać z wybielaniem zębów. Zwłaszcza, jeśli istota pewnych przebarwień ma naturalne podłoże, wynikające z uwarunkowań biologicznych. Nierzadko bowiem poszczególne metody, nawet jeśli okazują się efektywne, potrafią być szkodliwe, gdyż osłabiają szkliwo chroniące nasze zęby. Trzeba również pamiętać o tym, że pewne zmiany w jamie ustnej mogą sygnalizować obecność poważniejszych zmian i problemów zdrowotnych. I to nie tylko dotyczących samego uzębienia. Dlatego zawsze przed podjęciem konkretnych kroków w walce z nieestetycznymi przebarwieniami warto skonsultować się ze specjalistą.


JSA