Skręcenie kostki, a właściwie stawu skokowego, to najpopularniejszy uraz kończyny dolnej, który występuje zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Towarzyszy mu widoczny obrzęk i ból, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza poruszanie się.
Skręcenie kostki – jak powstaje?
Skręcenie kostki to inaczej uszkodzenie więzadła strzałkowo-skokowego przedniego albo więzadła strzałkowo-piętowego. Uraz może pojawić się podczas nadmiernego skręcenia w bok, np. wtedy gdy opieramy stopę wyłącznie na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi. Powodem bólu jest naderwanie, naciągnięcie lub zerwanie więzadła czy też uszkodzenie torebki skokowej.
Skręcenie kostki – jakie są objawy?
Objawy skręcenia kostki są bardzo specyficzne. Przede wszystkim pojawia się silny ból, który zwiększa się podczas poruszania. Ponadto występuje obrzęk i stan zapalny wraz z zaczerwienieniem skóry dookoła. Może się dodatkowo pojawić krwiak, jeśli doszło również do naderwania włókien więzadeł znajdujących się w pobliżu naczyń krwionośnych. Niezwykle rzadko dochodzi również do uszkodzenia kości czy mięśni.
Skręcona kostka – co robić?
W przypadku skręcenia kostki obowiązują proste i jasne zasady. W fazie ostrej, która trwa około 3-4 dni od momentu powstania urazu, zaleca się stosowanie tzw. zasady RICE. W jej skład wchodzą cztery podstawowe elementy:
– rest (odpoczynek). Lepiej zrezygnować z poruszania dolną kończyną, a jeśli to konieczne, to tylko w wyjątkowych sytuacjach wyłącznie przy użyciu kul,
– ice (lód). Miejsce urazu należy schładzać zimnymi okładami przez 48 godzin po urazie,
– compression (ucisk). Miejsce urazu należy uciskać za pomocą stabilizatora ortopedycznego, ortezy lub opaski elastycznej,
– elevation (uniesienie). Kończynę należy trzymać w górze, by poprawić krążenie krwi i zmniejszyć obrzęk.
Skręcenie kostki – leczenie
Skręcenie kostki uznawane jest przez ortopedów za lekki uraz. Konieczne jest jednak badanie RTG, które wyklucza złamanie. W pierwszej kolejności należy obkładać miejsce urazu zimnymi okładami, które zmniejszają obrzęk i ból. Dodatkowym działaniem wspomagającym może być posmarowanie miejsca urazu maścią na urazy stawów. Specjaliści klasyfikują skręcenie kostki w trzech stopniach. Pierwszy to uraz lekki, który można leczyć wyłącznie zimnymi kompresami, usztywniając kostkę za pomocą bandaży elastycznych. Wskazane jest również maksymalne ograniczenie aktywności ruchowej. II stopień to średni uraz, który również wymaga stosowania zimnych kompresów, a dodatkowo preparatów w żelu, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Czasami konieczne jest noszenie stabilizatora z usztywnieniami bocznymi. Natomiast III stopień to silny uraz, który wymaga założenia gipsu lub stabilizatora. Konieczne jest również podawanie leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych.
Zdecydowanie rzadziej konieczna jest operacja, której celem jest rekonstrukcja uszkodzonych więzadeł. Po operacji zakładany jest gips na okres 6 tygodni. Zwykle jednak wystarczają omówione wcześniej działania.
IIM