Nasze funkcjonowanie opiera się między innymi na spożywaniu różnych produktów. Zawierają one niezbędne witaminy, białko czy węglowodany. Umożliwiają nam przede wszystkim prawidłowy rozwój, ale stanowią także czynnik poprawiający nasze samopoczucie. Jednak zdarza się też, że po zjedzeniu posiłków pojawiają się dolegliwości takie jak biegunki, zaparcia, wzdęcia lub zgaga. Ich przyczyny są różnorodne. Ogromna ilość stresu, złe nawyki żywieniowe, jedzenie w pośpiechu, używki są odpowiedzialne za nieprzyjemne i uciążliwe konsekwencje związane z układem trawiennym. Co zrobić, żeby temu zapobiec? Jakie są skuteczne sposoby na poprawienie funkcjonowania układu pokarmowego? Biorąc pod uwagę przyczyny tych dolegliwości, warto tutaj skupić się na zmianie stylu życia. Co w takim razie należy zmienić?
Probiotyki – źródło cennej mikroflory układu trawiennego
Ludzki organizm zawiera ogromne ilości przyjaznych bakterii. Szczególnie dużo jest ich między innymi w jelitach. Jeżeli bariera ochronna jest osłabiona, jesteśmy narażeni na rozmaite dolegliwości. Zaczynamy czuć się źle. Możemy złapać jakąś chorobę dotyczącą układu pokarmowego. Bardzo dobrze widoczne jest to podczas antybiotykoterapii. Dlatego, aby chronić naszą mikroflorę, a tym samym także nas, musimy o nią dbać stosując probiotyki. Należą do nich jogurty, kefiry czy kiszone ogórki. Są to preparaty, które zawierają kultury bakterii, głównie bakterie kwasu mlekowego. Są one istotnym czynnikiem wspomagającym nasz układ trawienny, ponieważ wzmacniają znajdującą się tam mikroflorę i naszą odporność. Dzięki temu, nasza bariera ochronna jest silna i działanie układu pokarmowego jest prawidłowe.
Nawadnianie organizmu – kluczowy element w walce z dolegliwościami pokarmowymi
Woda tak jak żywność, jest niezbędna do życia. Okazuje się, że odgrywa ona znaczącą rolę w regulowaniu funkcjonowania układu trawiennego. Jeżeli pijemy jej zbyt mało, mogą pojawić się zaparcia. Dlatego tak istotne jest odpowiednie nawadnianie. Mamy tutaj duży wybór. Możemy pić samą wodę, soki czy inne napoje, ale bezalkoholowe. Alternatywą dla nich są warzywa i owoce, które zawierają duże ilości wody, takie jak arbuz, pomidor, ogórek. Picie zielonej herbaty po spożyciu posiłków, szczególnie po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy, także pomaga w łagodzeniu dolegliwości pokarmowych. Jej główną właściwością jest zdolność do zwiększania produkcji soków żołądkowych. Dzięki temu trawienie jest efektywniejsze. Warto tutaj również sięgnąć po herbatę z imbirem. Ma działanie wspomagające trawienie i usprawniające pracę woreczka żółciowego. Kolejnym sposobem, który poprawi funkcjonowanie układu trawiennego jest picie herbaty z ostropestu plamistego. Roślina ta pozytywnie wpływa na wątrobę, gdyż zawiera sylimarynę. Bierze udział w regenerowaniu tego narządu i wspomaga usuwanie toksyn. Oprócz tego, picie herbat z ostropestem plamistym pomaga na zgagę, uczucie pełności czy wzdęcia. Do menu napojów poprawiających działanie układu pokarmowego możemy dodać też kisiel z siemienia lnianego. Jak go zrobić? Zalewamy ziarna lnu ciepłą wodą i odstawiamy na godzinę. Istotą tego napoju jest to, że napęczniałe nasiona pokrywają się żelem i to umożliwia im przesuwanie spożytych pokarmów przez cały układ pokarmowy. Kisiel z siemienia lnianego znacznie ułatwia wypróżnianie. Dzięki niemu bardziej regularnie się wypróżniamy. Dobrym rozwiązaniem jest także poranne picie ciepłej wody z cytryną i miodem. Napój ten posiada wiele korzystnych dla organizmu właściwości. Przede wszystkim ułatwia trawienie i usprawnia metabolizm, ale też zapobiega zaparciom. Z dolegliwościami poradzą sobie także napary z mięty, melisy czy szałwii.
Dieta – co jeść, żeby poprawić trawienie?
Dieta odgrywa istotną rolę w radzeniu sobie z pokarmowymi dolegliwościami. Większość z nas nie przykłada do niej nadmiernej uwagi. Jednak warto się zastanowić nad tą kwestią, gdyż możemy zaoszczędzić sobie wielu nieprzyjemnych skutków związanych z układem trawiennym, a tym samym poprawić jego funkcjonowanie. Wystarczy tylko chcieć. Jeżeli podejmiemy się wyzwania, powinniśmy wiedzieć, że w naszej diecie musi królować błonnik. Jego główną właściwością jest pobudzanie perystaltyki jelit, a także regulowanie pracy układu pokarmowego. Dodatkowo, błonnik daje uczucie sytości. Gdzie można go znaleźć? Znajdziemy go przede wszystkim w warzywach i owocach, produktach zbożowych, nasionach czy orzechach. Warto także zrezygnować lub ograniczyć spożycie tłustych, smażonych potraw, szczególnie tych, które zawierają kapustę, fasolę. Innym sposobem na poprawienie pracy układu trawiennego jest dodawanie ziół do potraw. Korzystne działanie mają między innymi majeranek, oregano, tymianek, koper, kminek, cząber czy rozmaryn. Istotnym czynnikiem w diecie jest również sól. Ma ona niezbyt dobrą opinię. Nie bez powodu. Okazało się, że sól może być odpowiedzialna za powodowanie wzdęć. Jest ona praktycznie wszędzie. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, ile solimy. Wyjdzie nam to na zdrowie.
Podsumowując, sposobów na poprawienie funkcjonowania układu pokarmowego jest wiele. Nie należy opierać się na preparatach farmakologicznych z apteki. Powinniśmy spróbować przede wszystkim naturalnych metod, takich jak stosowanie rozmaitych ziół, odpowiednie nawadnianie czy dieta bogata w błonnik. Wprowadzenie w życie takich zmian zależy tylko i wyłącznie od nas. Jednak warto być wytrwałym i wyrobić sobie pewnego rodzaju pozytywne nawyki. Nie tylko wpłyną one korzystnie na układ pokarmowy, ale też na cały organizm.
MKU