Uzupełnianie poziomu elektrolitów ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka, a stosowanie preparatów nawadniających zaleca się nie tylko w przypadku biegunki. Kiedy należy sięgnąć po dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego? Jaki powinien być skład elektrolitów?
Kiedy należy uzupełniać elektrolity?
Grypa jelitowa i towarzysząca jej biegunka oraz wymioty to najczęstszy powód sięgania po elektrolity z apteki. Preparaty nawadniające skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań będących następstwem zakażenia rotawirusami. Elektrolity dla osób dorosłych warto jednak stosować nie tylko w razie wystąpienia objawów popularnej „jelitówki”. Odwodnienie organizmu może nastąpić również wskutek intensywnej aktywności fizycznej czy wyczerpujących treningów na siłowni. Osoba uprawiająca sport wraz z potem wydala ze swojego organizmu wiele cennych minerałów – magnez, sód, potas, wapń. Składniki te w istotny sposób wpływają na nawodnienie organizmu, a ich niedobór może skutkować osłabieniem i suchą, mało elastyczną skórą. Uzupełnianie elektrolitów jest ważne również przy różnego rodzaju infekcjach wirusowych, którym towarzyszy podwyższona temperatura. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie preparatów doustnych, które pomagają utrzymywać optymalny poziom minerałów.
Co powinny zawierać elektrolity dla dorosłych?
Elektrolity dostępne w aptekach skutecznie nawadniają organizm i nie dopuszczają do pojawienia się groźnych powikłań. Ważny jest jednak skład przyjmowanych preparatów. Dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego powinny przede wszystkim zawierać glukozę oraz sole mineralne – sód i potas. Produkt www.orsalit.pl zawiera dodatkowo również laktoalbuminę, czyli białko dostarczające aminokwasy egzogenne. Składniki te nie są produkowane przez organizm człowieka, dlatego powinny być przyjmowane wraz z pożywieniem.
Więcej informacji na temat wpływu doustnych elektrolitów na zdrowie znajdziesz w artykule Elektrolity w organizmie – jak je uzupełniać.
Materiał partnera zewnętrznego