Właściwości i zastosowanie oleju konopnego

0
560
olej konopny
Olej konopny jest produkowany z nasion i kwiatostanu rośliny | fot.: materiał partnera

Olej konopny to produkt roślinny o prozdrowotnym i szerokim działaniu. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza składnikowi CBD, który wspomaga działanie organizmu na wielu poziomach. Olej można stosować jako dodatek w kuchni, suplement diety oraz kosmetyk do ciała i włosów.

Właściwości oleju konopnego

Olej konopny to produkt powstały z konopi siewnej, który nazwą i wyglądem przypomina konopię indyjską. W przeciwieństwie do egzotycznej odmiany nie posiada on właściwości psychotropowych, jakie wywołuje THC. To produkt roślinny o prozdrowotnym działaniu i szerokim zastosowaniu zarówno w lecznictwie, jak i gastronomii oraz kosmetologii. Swój dobroczynny wpływ na zdrowie zawdzięcza przede wszystkim CBD, który wspomaga pracę organizmu na wielu płaszczyznach. Składnik ten zawierają także inne produkty konopne, w tym suplementy diety w różnej postaci oraz produkty do pielęgnacji ciała. Olej konopny jest produkowany z nasion i kwiatostanu rośliny. Dzięki odpowiedniej obróbce termiczno-chemicznej i mechanicznej w czasie produkcji, wyróżnia się naturalnym, zielonym kolorem i stanowi bogate źródło licznych mikroelementów. Olej konopny posiada wysokie stężenie (bo aż ponad 80% swojego składu) nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6, które wspierają pracę wielu ważnych procesów fizjologicznych na tle kardiologicznym, reumatycznym czy neurologicznym. Zapobiegają one też występowaniu niektórych chorób przewlekłych i pomagają w ich leczeniu. Olej konopny ponadto zawiera kompleks witamin z grupy B oraz witaminy E, A i K. Do tego dochodzą jony wapnia, cynku, fosforu i magnezu, które:

  • zwiększają aktywność kwasów omega,
  • poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych, 
  • wzmacniają odporność, 
  • łagodzą stany zapalne, 
  • kontrolują prawidłowy przepływ krwi, 
  • przyspieszają regenerację błon śluzowych i skóry, 
  • zmniejszają bóle stawów i obrzęki mięśni, 
  • regulują poziom lipidów we krwi, 
  • hamują agregację krwinek, 
  • działają przeciwmiażdżycowo, uspokajająco i nasennie, 
  • poprawiają koloryt skóry, zmniejszają przebarwienia, 
  • stanowią cenną pomoc w walce z łuszczycą, egzemą, trądzikiem czy też regulują produkcję sebum.

Olej konopny kuchni i kosmetyce

Ze względu na powszechny dostęp oraz walory smakowe i zapachowe, olej konopny znalazł uznanie nie tylko w gastronomii. Jego zielonkawy kolor i orzechowa nuta sprawdzają się jako dodatek do różnorodnych sałatek, past, sosów, dipów, dressingów i marynat. Można nim zastąpić masło na pieczywie czy w ziemniaczanym purée. Olej z konopi zachowuje swoje cenne wartości odżywcze tylko w potrawach na zimno. Nie należy go używać do smażenia czy pieczenia. Można jednak urozmaicić nim ciepłe posiłki, np. dodając kilka kropli do zupy czy makaronu. Olej konopny ponadto da się wykorzystać do zabiegów pielęgnacyjnych na twarz, ciało i włosy. Jego gęsta konsystencja oraz bogaty skład sprawdzają się w roli bazy do domowych kosmetyków, takich jak maski, peelingi czy kompresy. Można nim również wzbogacić produkty z drogerii jak płyn do kąpieli. Wystarczy wlać kilka kropli bezpośrednio do wody w wannie lub na gąbkę. Olej znajdzie także zastosowanie w masażu ciała.

Materiał partnera