Zaburzenia lękowe u ludzi: awiofobia, czyli strach przed lataniem – na czym polega i jak sobie z nim poradzić?

1
1531
Kobieta w hali odlotów

Zaburzenia lękowe, takie jak awiofobia, objawiają się strachem przed lataniem samolotem. Korzystanie z powietrznych środków transportu wywołuje silny lęk i może prowadzić do ataku paniki. W leczeniu awiofobii pozytywne efekty przynosi psychoterapia.

Co to jest awiofobia?

PSYCHOLOGIA to dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów, które kierują zachowaniami człowieka i wpływają na jego psychikę. Jedną z licznych gałęzi zainteresowań psychologów są zaburzenia lękowe u ludzi, np. awiofobia, czyli strach przed lataniem.

Konfrontacja z bodźcem jaki wywołuje lęk, prowadzi do ataku paniki i takich objawów, jak: przyspieszone bicie serca, wysokie ciśnienie, drętwienie kończyn, szczękościsk, uczucie suchości w ustach oraz duszności.

Strach przed lataniem – skąd się bierze?

Awiofobia to głównie strach przed lataniem, czyli przemieszczaniem się w powietrzu, ale może mieć również związek z innymi fobiami, takimi jak: lęk wysokości, klaustrofobia (czyli strach przed zamknięciem w małym pomieszczeniu), strach przed burzą czy podróżowaniem samym w sobie. Obawa przed lataniem, może także pojawić się niespodziewanie u osób, które wcześniej nie bały się latać samolotem, np. u świeżo upieczonych rodziców. Pojawia się wówczas silny strach związany z osieroceniem dzieci, w razie ewentualnej katastrofy lotniczej. Lęk przed lataniem może być również wynikiem problemów emocjonalnych z dzieciństwa, które w dorosłym życiu, mogą utrudniać kontrolowanie emocji i poziomu stresu.

Lęk przed lataniem – czy awiofobię można leczyć?

Zaburzenia lękowe, takie jak strach przed lataniem, można leczyć. Psychoterapia opiera się na kilku metodach. Jedną z nich jest nauka opanowania strachu. Podczas sesji z psychologiem, specjalista uczy pacjenta zastępować reakcję lękową inną reakcją o charakterze bardziej neutralnym. Terapia przypomina trochę naukę relaksacji, połączonej z jednoczesnym tworzeniem poczucia bezpieczeństwa. W psychoterapii awiofobii stosuje się również metodę opierającą się na konfrontacji pacjenta z bodźcem, który wywołuje u niego silny lęk, jednak z oczywistych względów odbywa się to stopniowo, w tempie indywidualnie dostosowanym do pacjenta. Leki na tego typu przypadłość, jakie może przepisać specjalista, to zwykle delikatne medykamenty o właściwościach uspokajających i wyciszających.

Strach przed lataniem a picie alkoholu

Istnieje dość powszechne przekonanie o tym, że alkohol koi strach, w czasie podróży samolotem. Należy jednak pamiętać, że traktowanie napojów procentowych, jako naturalnych środków na uspokojenie to szybka droga do uzależnienia. Zmniejszona ilość tlenu w kabinie samolotowej może także sprawić, że już jeden lub dwa drinki wprawią w stan upojenia alkoholowego. Rozsądnym rozwiązaniem dla osób, które czują, że nie poradzą sobie z lękiem wywołanym podróżowaniem liniami lotniczymi, jest zgłoszenie się do specjalisty, niż szukanie pomocy w używkach.